Aug 15-20, 2022
Ukmergės rajone, VšĮ „Lukenskų namai“ (Ateities g. 1, Kultuvėnų k., Veprių sen.) startuoja Ukrainos ir Lietuvos kultūriniams mainams plėtoti skirtas projektas „Skirtingi, bet vieningi“, kuriame dalyvaus 4 Ukrainos (Volodymyr Khodak, Olena Khodak, Nadiia Voievodina ir Fedir Alexandrovich) ir 4 Lietuvos (Jurgita Rancevienė, Andrius Janulis, Laura Marija Šalkauskienė ir Česlovas Lukenskas) tapytojai, žemės ir performanso meno kūrėjai. Projektas finansuojamas Europos komisijos, Ukmergės rajono savivaldybės ir privačių rėmėjų lėšomis. Projektą paremti sutiko UAB “Storė”, Lietuvos aludarių gildija ir VšĮ „Lukenskų namai“._____________________www.lrt.lt:Lukenskų namuose vykęs pleneras „Skirtingi, bet vieningi“ – bendra V. Chodako ir sodybos šeimininko Č. Lukensko idėja, kurią jie įgyvendina dalyvaudami programoje „Erasmus jauniesiems verslininkams“.
„Mane patvirtino kaip mentorių, jį – kaip tą vadinamą mokinį. Jis daug lanko institucijų įvairių, žmonių, kad būtų galima pagilinti jo supratimą apie Lietuvos kultūrą, meną ir t. t. Tai aš labai tikiu, kad padarys tikrai... Ne lemiamą, bet tikrai didelį įspūdį jam gyvenime. Nes tai, pirma, labai intensyvus bendravimas. Ne veltui kai kas sako, kad šiuolaikinės meno formos pereina į tokias formas kaip bendravimas. Bendravimas – meno forma“, – nurodo Č. Lukenskas.
Pleneras subūrė aštuonis skirtingų raiškų menininkus iš Ukrainos ir Lietuvos. Mažybiniu Č. Lukensko vardu pavadintoje galerijoje „Chesiuk“ surengta plenere dalyvavusių dailininkų darbų paroda.
„Man buvo svarbu šitoj situacijoj, šitoj dabartinėj, kas vyksta aplinkui, pradėjau gvildenti tuštumos temą. Ir man tai buvo tarytum išsituštinimas, išsilaisvinimas, paleidimas. Tai tapybos darbuose man ir skleidėsi. Norėjau paleisti tą skausmą, tas mintis, nes viskas pirmiausia gimsta mūsų mintyse, galvose, visi jausmai, ta koncentracija, kuri žmoguje yra, ji kaip pliūpsnis turėtų išeiti“, – dalijasi grafikė Laura Marija Šalkauskienė.
Kalbėti apie ryšius svarbu ir menininkui Andriui Januliui. Menininko instaliacija kalba apie jungtis, atsirandančias galvojant apie visuotinį atšilimą. Mokslininkai prognozuoja, kad tirpstant ledynams, vanduo virš jūros lygio gali pakilti daugiau nei 60 metrų, nuskandindamas tokius miestus kaip Buenos Airės, Londonas, Venecija. „Kaip greitai vanduo pakils čia?“ – klausia menininkas. Kitoje instaliacijoje jis kalba apie ryšius tarp žmonių.
„Kai yra ryšys tarp žmonių, yra ir įtampa. Kaip vat, teka laidais. Ir tokia jautria ta tema... Atėjai ir šiai dienai tas santykis, ryšys – čiakšt ir jo nebėra. Paprasta viskas“, – sako menininkas.
Vis dėlto tokie projektai, padeda ryšius stiprinti, juos atskleisti, sako ukrainietė menininkė O. Chodak.
„Mes turime daug bendro, visi žinome, kad Lietuva ir Ukraina buvo viena šalis. Buvome kartu, turime bendras šaknis. Šis projektas ne tik galimybė parodyti savo kūrybą, bet ir padėkoti Lietuvai, kad galime būti čia“, – priduria moteris.
Menininkai teigia, kad plenere galėjo pasimokyti vieni iš kitų, daugiau sužinoti apie abiejų šalių kultūros raidą, meno mokyklų tradicijas. O jų bendrą parodą galima apžiūrėti apsilankius Lukenskų namuose Kurtuvėnuose.
https://www.lrt.lt/naujienos/kultura/12/1764594/paroda-skirtingi-bet-vieningi-gime-is-lietuvos-ir-ukrainos-menininku-bendradarbiavimo